Zahrádkář Jerome

Podnože - jakou zvolit. (11.1.2010)

 • Odrůda (například Rubinola, Angold, Rozela) je naroubovaná na podnoži. Je to důležité - kdybychom pěstovali odrůdu bez podnože, rostla by bujně a málo by rodila (pozor na zpravokořenění - viz výsadba jabloní. Podnož růst zbrzdí a podpoří tvorbu květných pupenů. Půjdete-li koupit jabloň do zahradnictví, nejspíš budou mít stromky na podnožích MM106 nebo M9. Ty se vyskytují, mám dojem, nejčastěji. Pro MM106 se většinou rozhodnu, když chci mít stromek větší ( vřetenovitý zákrsek, zákrsek nebo větší, podrobněji níže), nechci mít u něj v době dospělosti kůl a chci nechat půdu pod ním zatravnit. A navíc se mi nechce třeba myslet na zalévání. Řekl bych, máte-li na zahradě dost místa, dost dobrá volba. Hodí se i do horších půd, koření hlouběji a živiny si najde. Podnož M9 roste trochu méně, vyžaduje i v dospělosti kůl (i když leckterý zahrádkář se vám vysměje, že to není nutné) a půda pod stromkem by se měla udržovat bez plevele. Podnož totiž koření mělčeji (proto i ten kůl) a tráva a pod. konkuruje, odebírá živiny. Hodí se spíše do kvalitnějších půd. Navíc, je li sucho, měla by se zalévat. Má ale výhodu - dříve a více plodí než MM106, ale zas tak velký rozdíl to nebývá. Je ideální pro pěstování stromku ve tvaru šíhlého vřetene, ale zákrsek na ní také zapěstujete. Co se týče zamezení růstu trávy pod takovým stromkem - někdo velmi mělce obrývá stromek pod obrysem korunky a pleje (pozor - nerýt hluboko, spousta kořínků je mělce pod povrchem!), já to již léta řeším mulčováním posekanou trávou, osvědčilo se mi to (chce to udržovat tak tlustou vrstvu, aby plevel neprorůstal - aspoň tak 20 cm). Nakonec, dělám to pod většinou menších stromků.
 • Samozřejmě existuje spousta dalších podnoží. Můžete se setkat třeba s podnoží M26 - jde o o trochu vzrůstnější obdobu M9, je mrazuvzdorná, stačí ji i horší půda, vyžaduje také opěru. Na ní se dá zapěstovat zákrsek nebo štíhlé vřeteno. Podnož A2 si pochvalují zahrádkáři z ovocnářsky drsnějších krajů (vyšší polohy a málo úrodná půda). Roste silněji než MM106, nepotřebuje oporu. Hodí se ale spíše pro vyšší tvary (pokud odrůda roste málo, tak i pro zákrsek).
 • Podnože rozlišujeme na zakrslé, slabě rostoucí, středně rostoucí, silně rostoucí a velmi silně rostoucí. Ale všechno je relativní - v dobrých podmínkách ( v nížině na dobré půdě) vypěstujete větší strom na slabší podnoži než v podmínkách špatných (v podhůří v neúrodné půdě nebo v mrazové kotlině), i když zasadíme stromek na podnoži silněji rostoucí. Uvedu jednoduchý přehled i s příklady, jako 100% vzrůstnosti bude brána vzrůstnost M9. Jde o procenta velmi orientační, jen kvůli představě:
  1. podnože zakrslé - M27(65%), J-TE-G (50%)
  2. podnože slabě rostoucí - M9(100%), J-TE-E(100%), J-TE-F(80%), J-OH-A(105%), J-TE-H(110%),
  3. podnože středně rostoucí - MM106(130%), MM26(120%), M4(150%), M7, M2, M104, M111
  4. podnože silně rostoucí - A2(160%), M1(160%), MM101, M109
  5. podnože velmi silně rostoucí - semenáč (třeba i 400%)
  Pokud někdo chce vysadit velký vysokokmen jabloně - třeba z estetických důvodů, naroubuje tedy odrůdu na semenáč (vyroste z jadérka) nejčastěji jabloně jaderničky moravské.
Jabloně