Zahrádkář Jerome

15. ročník instruktáže a soutěže v řezu ovocných stromů v Praze - Tróji (12.4.2016)


troja 2016

Duben - doba vhodná k řezu slivoní.
(8.4.2016)

troja 2016

Instruktáž vedl doc. Josef Sus.
(8.4.2016)

Dlouho jsem se těšil na pátek 8. dubna 2016. Ten den se totiž konal 15. ročník instruktáže a soutěže v řezu ovocných stromů „O ZLATÉ NŮŽKY BAHCO“, tentokrát v Demonstrační a výzkumné stanici Troja – Podhoří (tedy pracovišti katedry zahradnictví na České zemědělské univerzitě v Praze).

Tentokrát šlo o instruktáž a soutěž v řezu slivoní, což jsem uvítal s radostí. Tušil jsem, že den bude ve znamení omezeně aktivních čípků a rozhodně tím nemyslím několik desítek zájemců o akci v budově výzkumné stanice v Tróji.

Mám na mysli takzvaný Zahnův řez na omezeně aktivní čípek. Ten moderní ovocnář již dlouhá léta používá při řezu peckovin, neb mu na srdci leží zdravotní stav ovocnin. Jednoduše - čípek se nařeže tehdy, pokud je zvolená pokračující větev příliš tenká. Když se to neudělá, zaděláme stromu na zdravotní problémy v budoucnu. Nechtěnou větev mohu odříznout zcela jen tehdy, pokud má tloušťku poloviční než pokračující větev nebo je ještě tenčí. Trochu jsem zjednodušil, ale snad nijak podstatně, to abych vyděsil méně lidí.

troja 2016

Několik oslabených čípků.
(8.4.2016)

troja 2016

Oslabeně aktivní čípek (Zahnův řez).
(8.4.2016)

Dlouhé řady slivoní, jarem již probuzené k životu, některé dokonce kvetoucí, byly připraveny k řezu v takřka ideální době. Doc. Josef Sus, který je nejen mistrem nůžek, ale i mistrem slova, přichystal zájemcům o řez slivoní skutečné žně informací a dovedností v této oblasti. Ve výškových pracích mu pomáhal Lukáš Zíka, mladý, nadějný ovocnář.

Řez slivoní se liší od řezu jádrovin, mimo jiné i tím, že neobrůstají krátké ponechané čípky (a proto se neponechávají) a velké rány se hůře hojí - a proto se větve, se kterými se počítá na více let řežou Zahnovým řezem. Omezeně aktivní čípek znamená, že se na ponechaném čípku (dlouhém, až desítky cm) ponechá drobný obrost. Čípek potom nezaschne (což by postihlo čípek bez obrostu), ale živoří a vůči ponechané větvi slábne. A až po roce či více letech zeslábne tak, že má průměr poloviční než pokračující větev - a tehdy se teprve odřízne.

Tedy - řeknu vám, tolik čípků jsem ještě neviděl - ale o tom to je. Vidět, jak správně ořezaná slivoň vypadá, vidět, jak jsou čípky veliké, jak velký obrost na nich ponechat. A nejen to. Všímal jsem si i čípků, které byly nařezány loni či ještě dříve a letos se mohly odříznout. A představoval jsem si, jak se bude vyvíjet čípek, nařezaný letos. Může se totiž stát, že čípek začne silně obrůstat dlouhými výhony a pak nelze mluvit o nějaké omezené aktivitě. V tom případě se to řeší tak, že třeba hned v červnu se takové nechtěné výhony vyškubnou (skutečně, bývá to kupodivu vůči dřevu šetrnější než přesné odstřižení) a ponechá se jen drobný obrost, jak to má být. Pokud vše dobře dopadne, zveřejním i video z instruktáže, ale bude to nějakou dobu trvat, počítám tak měsíc.

troja 2016

Slivoň po řezu (Elena).
(8.4.2016)

troja 2016

Slivoň před řezem (Elena).
(8.4.2016)

troja 2016

Zleva: Doc.J.Sus, J.Frič, J.Velíšek, J.Vačkář
(8.4.2016)

Po skvělém guláši následovala soutěž v řezu. Každému soutěžícímu připadly 2 stromy a čas 10 minut na řez. Soutěžil jsem v kategorii "Profesionálové" a obsadil 2. místo. První byl ing. Josef Vačkář (vyhrál zlaté nůžky), třetí Jan Velíšek. Ovšem nádherné ceny od firmy Motor Mělník (nůžky a pily) obdrželi od pana Váni i vítězi dalších dvou kategorií - "Ženy" a "Studenti a amatéři".

Ani zima nezkazila báječný pocit z krásného dne. Díky za něj.
Hosting Blueboard.cz