Zahrádkář Jerome

Instruktáž řezu ovocných stromů spojená se soutěží v řezu v Mělníku (13. ročník) (26.3.2014)


Mělník 2014

Řežeme o závod, až výhony létají - vlevo Martin Makal, vpravo moje maličkost.
(21.3.2014)

Mělník 2014

Pan docent Sus při instruktáži (Golden Delicius na A2 po zmlazení).
(21.3.2014)

Třináctý ročník Instruktáže řezu ovocných stromů, spojené se soutěží v řezu stromů o zlaté nůžky Bahco, proběhl v areálu ČZU Na Chloumku v Mělníku v pátek 21.3.2014.

Na soutěžící (bylo jich asi 22, hostů mnohem více) čekaly jabloně odrůdy Golden Delicius na podnožích A2, loni výrazně zmlazené. Instruktáž vedl tradičně, osobitě a skvěle pan docent Sus, bylo nač koukat a co poslouchat. Jako vždy jsem měl po ruce zápisník a zapsal si několik zajímavostí - např. co se týče délky roubů - delší roub (cca 8 pupenů) se dává jako pokračování původní kosterní větve jen jeden, ostatní kratší (cca 3 pupeny) slouží zejména na zavalení rány. Jak jednoduché a jasné. Nebo pozoruhodná věc - u peckovin (slivoní) se dá zalomit vzpřímeně rostoucí výhon ve směru bližším vodorovnému a on později v tomto již příznivém směru sroste a zhojí se.

Na této akci je ohromné, že se sejdou lidé stejného zájmu a nadšení pro věc a povídají si o věcech kolem ovocnictví. Tak jsem se dozvěděl o tom, že lze pěstovat úspěšně štíhlá vřetena i na podnoži MM 106, ale že se musí dát na stošestku pozor a moc ji nezalévat, neboť trpí na krčkovou (límcovou) hnilobu. (Což se mi doma nejspíš podařilo vyvolat - Rajku na MM106 jsem vydatně zaléval a mulčoval a pak se divil).

Při soutěži v řezu mám vždycky trému. Řezal jsem současně s vítězem Martinem Makalem, profíkem, jsme vedle sebe na fotce. Martin je jedním z těch nejlepších - profi střihacích obouručných robotů, o kterých jsem psal již před léty. Měl svůj zákrsek ostříhaný za tři a půl minuty, kdežto já za sedm. I tak jsem měl obrovskou radost ze 4. místa, které jsem obsadil. Skončil jsem za další střihačskou hvězdou - Pavlem Klevcovem. Vítěz vyhrál skutečně hodnotné, silně pozlacené nůžky. Já se raduji z ruční profi pilky, o kterou jsem se samozřejmě pořezal, jako vždy. A to jsem si dával pozor, prosím!

Byl to krásný den. Přiměřené teplo, modrá obloha, větřík a samí milí lidé kolem. Těším se na další ročník.

Mělník 2014

Šťastný vítěz Martin Makal třímá pyšně zlaté nůžky.
(21.3.2014)

Mělník 2014

Moje soutěžní jabloň.
(21.3.2014)

Mělník 2014

Dokončuji řez o poznání později než profesionál.
(21.3.2014)

Mělník 2014

Vítěz a jeho dílo.
(21.3.2014)
Hosting Blueboard.cz