Zahrádkář Jerome

Zahradní nářadí a další pomůcky (21.3.2011)

Nůžky - Nože - Pily - Netkaná textilie

Nářadí pro ovocnáře (ale nejen pro něj)

  Dobrý výsledek naší práce často záleží na tom, zda používáme vhodné a kvalitní nářadí. Špatná a tupá pila nám práci může znechutit. A nevhodné nůžky, které místo čistého řezu větev spíše "pižlají", stromu zrovna neprospějí.

Nůžky

  Dobré a ostré nůžky - to je poklad zahrádkářem hýčkaný. Ke stříhání stromů používám vždy dvoučepelové (dvousečné). Existuje i verze pro leváky (vnitřní plocha hlavního nože je proti palci ruky, kterou stříháte). Běžné nůžky zmůžou větve o tloušťce 1,5 cm, ty s převodem i dvoucentimetrové. Stříhám-li tlustší větev, jde to lépe, když ji napružím a při střihu pootočím nůžkami.

  Svělým pomocníkem, bez kterého si již řez stromů (hlavně větších) neumím představit, jsou dvouruční velké nůžky, i s výsuvnými prodlouženými rukojeťmi. Ty zmůžou třeba i třícentimetrovou větev.

  Populární jsou i nůžky na dlouhé teleskopické násadě, které dosáhnou až do pěti či šestimetrové výšky a člověk přitom bezpečně stojí na zemi. Také se jim říká housenice.

  Otázka je, jaké nůžky vybrat. Určitě je jedním z kritérií pro výběr představa, kolik toho s nůžkami nastříhám. Pokud málo, vystačím i s levnými za nějakých 200,- Kč. Pokud hodně, vyplatí se mi koupit nůžky dražší a kvalitnější. Velmi dobré nůžky mohou přijít třeba na 700, špičkové klidně na 2000,- Kč.

  Zahradní nůžky malé a velkéNože

  Žabka slouží například k odřezávání výhonů. Výhodou proti řezu nůžkami je skutečnost, že výhon se při řezu nožem nezmačkne, nedeformuje a rána se potom lépe hojí. Člověk se může snadno říznout, proto je třeba opřít palec (palce obou rukou) o větev pod rovinou řezu proti ostří a řezat. I když nůž vyklouzne proti palcům, nevadí to, nůž projede bezpečně nad nimi.

  Žabka se hodí i na začišťování větších řezných ran. K tomu ji používám nejvíc.

  Roubovací a očkovací nůž - to jsou dosti specializované nástroje, brousí se jen z jedné strany. Třeba tady najdete postupy k broušení nožů, včetně roubovacího. Pravda ale je, že nemusím mít zrovna roubovací nůž (tedy s koupený s tímto přízviskem), dá se dobře roubovat i s obyčejnými noži - nebo dokonce znalí lidé roubují i s hobby odlamovacími řezáky. Ale pořádně nabroušený nůž, to je důležité v každém případě.

  Roubovák mívá ostří rovné i zahnuté, já používám roubovák s rovným ostřím, lépe se mi s ním dělá řez při roubování Tittlovým způsobem za kůru - jen přiložím nůž podél roubu a přitlačím. Očkovací nůž mívá výstupek na špičce čepele proti ostří, tím se otevírá T - řez při očkování.

  Nože ovocnáře - žabka, roubovací nůž, očkovací nůžPily

  Pilky zasouvací jsou velmi přátelské - dají se bezpečně nosit po kapsách, snadno se člověk mezi větvemi proplete a uříznou i silnější větve.

  Ty s pevnou čepelí nebo rámové bývají zase delší, delší tahy jsou příjemnější. A často se takové pily lépe drží. Ideální délka takové pily je 30 - 40 cm. Je dobré, když má rámová pila stranově stavitelný list - abychom se dostali do jinak nepřístupných míst.

  Prodávají se i pily, které se nasadí na dlouhou násadu a my pak můžeme vesele řezat i vysoko v koruně.

  Pro řez ovocných stromů je příjemnější použít pilový list spíše s menšími zuby. Horší (často levné) pily se obvykle brzy ztupí. Nejlepší pily vydrží ostré mnohonásobně (cca 10x) delší dobu než ty obyčejné.

  Pily ovocnáře - pilka zasouvací, s pevnou čepelí, rámováNetkaná textilie

  Bílá netkaná textilie slouží hlavně k pokrývání záhonů zeleniny, někdy již od okamžiku výsadby. Propouští dost světla (cca 85%), což ke zdravému vývoji stačí (nehromadí se v zelenině "dusík"), vytváří teplejší mikroklima (lze na jaře dříve sázet, na podzim později sklízet) a co je leckdy velmi důležité, brání zeleninu před škůdci. Dřepčík nebo bělásek je při konfrontaci s textilí většinou bezradný.

  Textilie chrání před přemírou slunce a je prostupná pro vzduch, takže ani v parnu nedojde k přehřívání porostu (a neni nutno záhony ani v horku odkrývat). Prostupnost pro vzduch navíc zabraňuje rozvoji plísní, záhon nezůstává přehnaně vlhký. A skvělé je, že rovnoměrně propouští vodu (třeba i s rozpuštěným kapalným hnojivem). Je lehká, zeleninu neotlačí.

  A co se týče fixování okrajů textilie k zemi - různým způsobům se meze nekladou. Může se chytit prknem, kamením, cihlami (asi po 1m od sebe), nebo na okraje hodit pár lopat půdy. Nebo mám k tomuto účelu posháněné staré kramle, také jsem si vyrobil drátěná přichytávadla. Textilii je možno použít i vícenásobně.

  Černá netkaná textilie - tak tu používám dost často. Dávám ji do fóliovníku pod papriky i okurky (na zem), ven na záhon pod rajčata, pod jahody, zeleninu...Mám ji rád - jednak se pod ní zahřívá půda, což je jistě rostlinkám příjemné, ale hlavně nedá šanci plevelům. Ušetří moc práce. A také se dá použít vícekrát.