Zahrádkář Jerome

Sloupcovité jabloně - ano či ne? (1.2.2014)

sloupcovitá jabloň

Sloupcovité jabloně
(13.8.2013, Rokycansko)

sloupcovitá jabloň Goldlane

Goldlane
(19.1.2014)

Před několika lety se mne Stýblo ptal (ano, zase on, je dlouhodobě velmi zvídavý), jestli si má na zahradě vysadit sloupcovitou jabloň a jestli nějakou mám i já. Asi jsem ho tenkrát zklamal, když jsem mu nic takového nedoporučil. Tehdejší odrůdy sloupcovitých (kolumnárních, balerín...) jabloní totiž nijak nevynikaly chutí. Jenže od té doby byly vyšlechtěny odrůdy, u kterých už to neplatí - ba naopak - některé se vyrovnají těm nejchutnějším běžným odrůdám a vydrží v dobrém sklepě až do února či března (např. odrůdy Moonlight, Goldlane). Takže když se mě Stýblo nedávno optal na "sloupáče" znovu (neb jejich nabídka v zahradnictvích je nepřehlédnutelná), již jsem zpíval jinou písničku a doporučil je.

Mám už je totiž na zahradě od loňska také. Sázel jsem je jako dvouleté a na letos mají již pěkně nasazeno na květ.

V nabídkách zahradnictví se objevují i tzv. "sloupovité" hrušně, třešně, slivoně a kdovíco ještě - ale skutečně vyšlechtěné sloupcovité tvary existují zatím jen u jabloní. U dalších druhů ovocných stromů se "sloupovitý" tvar udržuje díky slabě rostoucí podnoži a pravidelnému řezu (bez něj to, na rozdíl od sloupcovitých jabloní, nejde a pokud se tyto stromky neřežou, narostou normální korunky).

Sloupcovité jabloně jsou pro zahrádkáře (a nejen pro ně) velmi perspektivní - zaberou málo místa a dokážou dát hodně ovoce na jednotku plochy - dokonce více než štíhlá vřetena. Těším se i na to, že mi kamarád traktorem vytrhá živý plot z tújí (přesadí si ho k sobě) a já místo něj vypěstuji živý plot ze sloupcovitých jabloní (přece jen - túje drhne v krku).

Nicméně i do sloupcovitých jabloní je třeba občas, je-li to zapotřebí, říznout. Pochopitelně jsem konzultoval, jak je pěstovat a není to nic obtížného ani časově náročného. Poznatky shrnuji na nové stránce Sloupcovité jabloně.

Hosting Blueboard.cz