Zahrádkář Jerome

Jak je to s těmi malinami? (20.3.2016)

hrach

A je pryč - až k prvnímu pěknému pupenu. Rozvětví a zarodí ještě v létě.

hrach

Odplozený vršek remontantní maliny. Březen 2016.

Před pár dny se mě kamarád Stýblo ptalo, "jak je to s těmi malinami", koupilo si prý nové, co prý plodí dvakrát, jednou v létě, pak ještě na podzim a jestli bych mu to mohl nějak lidsky vysvětlit a poradit, jak je řezat, protože maliny se mají také řezat, jak slyšelo. Tak, aby to on, člověk, pochopilo...

Stýblo, to máš tak - jsou dva druhy malin. Jednou plodící, ty v jednom roce vyrostou a až ve druhém přinášejí v létě plody. Po sklizni ty odplozené uřízneš u země. Poznáš je dobře, jsou takové tmavší, prosychající. Ale ty nové, mladé, svěže zelené, co mezitím v tom druhém roce vyrostly, budou plodit až za rok, ty se nechají!

A pak jsou ještě dvakrát plodící maliny - remontantní. A teď dávej, Stýblo, pozor, protože ty sis koupilo. Ty v prvním roce vyrostou a na podzim přinesou bohatou úrodu. Ale mohou se nechat, na jaře jenom odřízneš jejich uschlé vršky (odkud jsi loni sklízelo) až k prvnímu pěknému pupenu. A tyto maliny budou žít i v druhém roce, rozvětví se a ještě trochu zarodí v létě toho druhého roku. A pak je teprve odřízneš u země. Jistěže v tom druhém roce vyrostou i nějaké nové výhony - to jsou zas ty, co dají bohatou úrodu, ale až na podzim. A tvoje manželka Marcelka tě pochválí v létě i na podzim a synek Táda bude křičet, že jsi ten nejlepší tatínek!

Stýblu děkuji, vlastně mi připomnělo, že jsem na moje remontantní maliny letos na jaře zapomněl. Napravil jsem to a šel do té děsné zimy venku vršky ustříhat a přitom cvaknout foťákem, jak maliny vypadají před a po řezu. Fotky nic moc, ale když mně už se do té zimy znova jít fotit nechce... Kliknutím obrázky zvětšíte.


Hosting Blueboard.cz