Zahrádkář Jerome

Co s tím angreštem...? (20.2.2012)

angrešt

Padlí hnědé. Výrazné poškození.
(19.2.2012)

angrešt

Střih - až do zdravé části letorostu!
(19.2.2012)

angrešt

Padlí hnědé. Nenápadné, skoro není vidět, ale je tam, na špičce!.
(19.2.2012)

Každý rok se mne na angrešt ptá několik lidí. Většinou až v létě, v době, kdy už je pozdě a hnědé padlí (dříve se mu říkalo americké) nezastavitelně řádí. Konce větviček hnědnou, zcvrkávají se a potahují se "plísní" (tedy houbou). Stejná hrůza se rozlézá i na plody a zakrátko je zahrádkář bez úrody...

Co s tím? První důležité opatření souvisí s řezem a učinil jsem je včera. Poté, co jsem angrešty prořezal (už je čas), jsem - a to je ta velice důležitá věc - zakrátil konce úplně všech letorostů. Konce větviček jsou zahnědlé a pokroucené, proschlé. Někde to moc vidět není, ale určitě je zapotřebí ustřihnout konec každé větvičky. Ucvakané konce větviček nenechte ležet na zemi, spalte je! Toto opatření je - alespoň dle mé zkušenosti - velmi účinné. Pokud není tlak infekce příiš velký, tak vám nějakou úrodu zajistí.

Dělám však ještě postřik před a po odkvětu (výhradně fungicid Discus). Angreštu mám poté dost, plíseň se objeví zas až po sklizni, plody napadnout nestihne.Dobré je ovšem pěstovat nějakou rezistentní odrůdu - třeba Pax. Ten mi dělá radost každý rok. (Všechny fotografie kliknutím zvětšíte).

angrešt

...a keř po řezu. Velké zmlazení (starší odrůda).
(19.2.2012)

angrešt

Keř před řezem...
(19.2.2012)

angrešt

...stromek po řezu (Pax).
(19.2.2012)

angrešt

Stromek před řezem...
(19.2.2012)Hosting Blueboard.cz