Co s tím angreštem...? (20.2.2012)
Každý rok se mne na angrešt ptá několik lidí. Většinou až v létě, v době, kdy už je pozdě a hnědé padlí (dříve se mu říkalo americké) nezastavitelně řádí. Konce větviček hnědnou, zcvrkávají se a potahují se "plísní" (tedy houbou). Stejná hrůza se rozlézá i na plody a zakrátko je zahrádkář bez úrody...
Co s tím? První důležité opatření souvisí s řezem a učinil jsem je včera. Poté, co jsem angrešty prořezal (už je čas), jsem - a to je ta velice důležitá věc - zakrátil konce úplně všech letorostů. Konce větviček jsou zahnědlé a pokroucené, proschlé. Někde to moc vidět není, ale určitě je zapotřebí ustřihnout konec každé větvičky. Ucvakané konce větviček nenechte ležet na zemi, spalte je! Toto opatření je - alespoň dle mé zkušenosti - velmi účinné. Pokud není tlak infekce příiš velký, tak vám nějakou úrodu zajistí.
Dělám však ještě postřik před a po odkvětu (výhradně fungicid Discus). Angreštu mám poté dost, plíseň se objeví zas až po sklizni, plody napadnout nestihne.Dobré je ovšem pěstovat nějakou rezistentní odrůdu - třeba Pax. Ten mi dělá radost každý rok. (Všechny fotografie kliknutím zvětšíte).