Jak správně začít s hydroponií

Hydroponické pěstování rostlin má řadu výhod – to není nic nového. Rostliny vypěstované hydroponicky jsou životaschopnější, rostou rychleji, hydroponie zabezpečuje stálé množství živin přímo ke kořenům, navíc není nutné používat pesticidy a herbicidy. Pokud ale teprve uvažujete o hydroponickém pěstování, možná nevíte, jak začít a co všechno k tomu budete potřebovat. Pojďme se na to tedy společně podívat.

Hydroponie znamená pěstování bez hlíny, substrát ale budete potřebovat

Při hydroponickém pěstování čerpají rostlinky živiny přímo z vody, ve kterém je rozpuštěn živný roztok s hnojivem. Pro zajištění stability kořenů jsou ovšem upevněny v substrátu, který většinou představuje keramzit, perlit, kokos, písek, vermikulit, čedičová vata a další. Substrát musí dobře ukotvit rostlinu a zabezpečit jí dobrý přístup k vodě a kyslíku. Kořeny nesmí být ponořeny ve vodě úplně celé – voda má být jen ve spodní části nádoby, jinak by kořeny uhnily.

Často se na pro hydroponické pěstování používají dvoudílné květináče, které jednoduše seženete v každém lepším zahrádkářství nebo e-shopu. Vnitřní část slouží k zasypání substrátem, ve kterém je rostlina zafixována. Dno nádoby je perforované, aby jím mohly kořeny snadno prorůst. Vnější část poté obsahuje živný roztok s hnojivem. U velkých hydroponických pěstíren tvoří vnější část koryto nebo potrubí, které je společné klidně desítkám rostlin. Nádoby pro hydroponii si však můžete klidně i vyrobit z různých materiálů – nesmí však rezavět.

Jak začít se sázením rostlin?

Nejjednodušší to budete mít, když začnete rovnou u semen. Je sice možné pořídit si sazeničky a ty poté přesadit do hydroponického systému, musíte však pečlivě očistit kořeny od hlíny, proprat rostlinu ve vodě a poškozené kořeny odstranit. Vzhledem k tomu, že rostlina je zvyklá růst v hlíně, chvíli trvá, než se na nové prostředí adaptuje.

Semena uložte na měkknou a savou podložku (vatu, ubrousky...), kterou předtím zalijete vodou. Dobré je také přidat startovací hnojivo pro klíčení semen. Jakmile rostliny vyklíčí a trochu povyrostou, přesaďte je do hydroponických nádob.

Živný roztok je základ úspěchu v hydroponii

Jelikož při hydroponii nepěstujete rostliny v hlíně (a substrát žádné živiny běžně neobsahuje), nezapomeňte začít rostliny hnojit hned od začátku. K přípravě živného roztoku určitě použijte jen hnojivo přímo určené pro hydroponické pěstování, jiným byste rostlinám příliš nepomohli. Výhodou hydroponie v tomto ohledu je, že vodu stačí dolévat jen občas – podle hladiny asi jednou za 14 dní či více. Doporučujeme vám také použít nějaké pomalu se uvolňující hnojivo, které pak nemusíte tak časo doplňovat.

Hydroponie je fascinující činností, díky které dosáhnete nejen lepších zahradnických úspěchů, ale bude vás rozhodně bavit. Pokud vás článek zaujal a chcete se toho o hydroponii dozvědět více, máme pro vás speciální tip – stáhněte si e-book o hydroponickém pěstování zdarma!